ZÁKLADNÁ ŠKOLA 1. – 4. ROČNÍK JANOVCE, OKRES BARDEJOV
ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM
pre 1. stupeň ZŠ – ISCED 1
Vzdelanie nám dáva krídla
Motto: „ Pomôž mi, aby som to urobil sám.“ (Mária Montessori)
Vzdelávací program
Typ školy: neplnoorganizovaná
Stupeň vzdelania ISCED 1
Dĺžka štúdia: štyri roky
Vyučovací jazyk: slovenský
Študijná forma : denná
Druh školy: štátna
Predkladateľ: Základná škola 1. – 4. ročník Janovce
Adresa: Janovce 78, 086 41 p. Raslavice
IČO: 710060580
Riaditeľ školy: Mgr. Daniela Maníková
Koordinátor pre tvorbu ŠVP: Mgr. Daniela Maníková
Ďalšie kontakty: 0905 207 728, zsjanovce@gmail.com
Zriaďovateľ: Obec Janovce
Adresa: OcÚ Janovce 62, 086 41 p. Raslavice
Kontakty: 054/4792 337, janovce1@wmx.sk
Platnosť dokumentu od 01.09.2019 Podpis riaditeľa
Revidovanie
Dátum
Zaznamenanie zmeny, inovácie, úpravy
Platnosť ŠkVP
01.09.2019
Revidovanie
01.05.2020
Hodnotenie žiakov 1. ročníka počas pandémie
I Všeobecná charakteristika školy
- Veľkosť školy
Základná škola sa nachádza v obci Janovce, okres Bardejov. Predstavuje neplnoorganizovaný typ školy pre 1. stupeň ZŠ. Jej zriaďovateľom je obec Janovce. Škola sa nachádza v dvojpodlažnej budove umiestnenej uprostred obce v tichom, krásnom prostredí. Z hľadiska dostupnosti je na veľmi výhodnom mieste. Budova školy je vhodne orientovaná, slnečná, po rekonštrukcii, postupne zmodernizovaná a plne otvorená novým možnostiam. Škola je prepojená s budovou materskej školy, kde je aj jedáleň pre žiakov. Školský areál slúži na bezpečné využitie mimoškolského času i počas vyučovania. Školu tvoria dve učebne, v ktorých sa plnohodnotne vyučuje v jednozmennej prevádzke. V jednej učebni je oddelenie pre odbornú počítačovú miestnosť. Má dve triedy a oddelenie ŠKD.
- Charakteristika žiakov
Základnú školu navštevujú žiaci priamo z obce Janovce, predchádzajúce roky našu školu navštevovali aj žiaci, ktorí dochádzali zo susednej obce Tročany. Škola poskytuje vzdelanie žiakom vo veku 5 až 10 rokov. Vzdelanie sa môže organizovať aj v triede, v ktorej sú žiaci viacerých ročníkov. Vyučovací jazyk je slovenský a výchova a vzdelávanie je zabezpečované prostredníctvom vzdelávacích programov, ktoré poskytujú základné vzdelanie.
V súčasnosti nemáme žiakov pochádzajúcich z rodín v hmotnej núdzi ani žiadnych žiakov so špeciálnymi výchovno– vzdelávacími potrebami. Mnohí naši žiaci reprezentujú našu školu a to v oblasti výtvarnej, športovej, prednesu prózy a poézie. Škola kladie veľký dôraz na vytváranie pozitívnej klímy a dobrého tímu v triedach na rozvíjanie sebapoznania a sebahodnotenia žiakov, aby sa učili medzi sebou komunikovať, vzájomne sa rešpektovať a byť schopní celoživotne sa vzdelávať. Naši žiaci pracujú formou vzdelávacích poukazov v krúžkoch. Naším princípom je, aby každý žiak v škole zažil úspech a radosť z vlastného napredovania.
- Charakteristika pedagogického zboru
Celkový počet zamestnancov školy je 5, z toho 1 nepedagogický (školníčka). Výchovno-vzdelávací proces zabezpečujú 2 učiteľky, 1 učiteľ náboženskej výchovy a 1 vychovávateľka.
Učiteľky, vrátane riaditeľky školy, sú triednymi učiteľmi v ročníkoch 1. – 4. Učiteľ náboženskej výchovy je externý zamestnanec, miestny kňaz, ktorý je kvalifikovaným učiteľom. Vyučuje náboženstvo rímskokatolíckej cirkvi, nakoľko v Janovciach sú vo väčšom zastúpení občania rímskokatolíckeho vierovyznania. Učitelia majú rozdelené ďalšie kompetencie, ako koordinátor čitateľskej gramotnosti a koordinátor protidrogovej prevencie. Traja učitelia spĺňajú pedagogickú aj odbornú spôsobilosť. Učitelia pôsobia aj ako vedúci záujmových útvarov.
Pedagógovia sa i naďalej vzdelávajú podľa plánu kontinuálneho vzdelávania a predstavujú stabilizovaný, odborne i pedagogicky kvalifikovaný a profesionálny pedagogický zbor, ktorý má snahu ďalej odborne a profesijne rásť, využívať možnosti ďalšieho vzdelávania, prehlbovania a zvyšovania kvalifikácie s cieľom zvyšovať úroveň a kvalitu výchovno – vzdelávacieho procesu na základe princípov platnej legislatívy.
Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov má tieto ciele:
-uvádzať začínajúcich učiteľov do praxe (adaptačné vzdelávanie), poskytovať absolventskú prax budúcim pedagógom,
- motivovať pedagogických zamestnancov neustále sa zdokonaľovať v profesijnej spôsobilosti (aktualizačné vzdelávanie),
- podporovať otvorenú kritiku vo vzťahu k riešeniu vzniknutých problémov komunikáciou,
- pripravovať pedagogických zamestnancov na výkon špecializovaných funkcií a činností nevyhnutných pre rozvoj školského systému (špecializačné vzdelávanie),
- stále sa zdokonaľovať v používaní novej didaktickej techniky,
- rozširovať progresívne skúsenosti z pedagogickej praxe riadiacej práce,
- pripravovať pedagogických zamestnancov na získanie prvej a druhej atestácie.
- Organizácia prijímacieho konania
Na vzdelanie v našej základnej škole prijímame deti, ktoré dovŕšili šiesty rok veku a dosiahli školskú spôsobilosť a o prijatie ktorých požiada na základe zápisu zákonný zástupca dieťaťa. Výnimočne prijímame do 1. ročníka aj deti, ktoré nedovŕšili šiesty rok a to vždy po vyjadrení príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného detského lekára.
Zápis detí do 1. ročníka základnej školy pre nasledujúci školský rok sa každoročne organizuje v súlade s platnou školskou legislatívou v čase určenom Ministerstvom školstva SR a na základe pokynov zriaďovateľa. Slávnostný zápis sa realizuje za prítomnosti riaditeľky ZŠ, učiteľky, rodičov a detí.
- Dlhodobé projekty
V rámci 1. stupňa sa škola orientuje nielen na lokálne projekty, vyhlasované miestnymi inštitúciami, ale aj na projekty vyhlasované MŠ a ďalšími vyhlasovateľmi.
Dlhodobé projekty:
- INFOVEK - rozvoj IKT na škole, zameraný na zavádzanie informačno-komunikačných technológií do výchovno-vzdelávacieho procesu
- Záložka, ktorá spája školy – partnerská škola v českej republike, ZŠ a MŠ Chbany
- Plavecký výcvik – každoročne organizovaný v mesiaci máj v spolupráci s ZŠ Raslavice
- Škola podporujúca zdravie a humanizáciu – jesenné plody, Deň starých rodičov, Vianočná akadémia, tvorivé dielne, školský ples, Noc v škole, Deň matiek, Škola v prírode (každé 4 roky), zber papiera, školská športová olympiáda, slávnostná rozlúčka so žiakmi 4. ročníka
- Milka Agro – zber hliníkových viečok
- projekty zamerané na čitateľskú gramotnosť
- projekty zamerané na environmentálnu výchovu
Zároveň škola podáva projekty na zlepšenie stavu tried, vytvorenie školskej knižnice, bylinkovej záhrady.
- Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
Spolupráca školy, rodiny, zástupcov obce a iných subjektov má výrazný vplyv na školskú úspešnosť detí. Dobrá vzájomná spolupráca zlepšuje motiváciu žiakov k učeniu a ich disciplínu v škole a zvyšuje študijnú výkonnosť detí.
Každý rodič si môže školské výsledky svojho dieťaťa a otázky, týkajúce sa práce školy prediskutovať na triednych rodičovských združeniach. Tie sa konajú spravidla štyrikrát ročne, frontálnou i individuálnou formou. Okrem toho môžu rodičia svoje otázky konzultovať počas celého školského roka, po dohode s učiteľom. Trvale spolupracuje i Rada školy pri zabezpečovaní spoločných podujatí na vyučovaní i v mimoškolských aktivitách. Rada školy je zložená z piatich členov.
Škola spolupracuje s:
- rodičmi – informuje ich o školskom vzdelávacom programe, inovačných programoch a učebných plánoch a v spoluprácu s nimi a obecným úradom organizuje podujatia (Vítanie prvákov, Deň starých rodičov, Vianočná akadémia, Deň matiek, Spoločný koncoročný výlet)
- so zriaďovateľom pri tvorbe projektov, poskytovanie informácií o živote školy, pozvania na významné podujatia školy, účasť žiakov na podujatiach organizovaných zriaďovateľom , riešenie technického stavu budovy školy.
- Materskou školou Janovce pri bezproblémovom prechode detí do základnej školy, poskytovanie informácií o predškolákoch a o adaptácii prvákov v prvých mesiacoch školského roka, spoločné akcie ( návšteva divadla, Mikuláš, Deň matiek ).
- CPPPaP v Bardejove
- ZŠ Raslavice (spádová škola pre našich žiakov pri prechode na 2. stupeň) – spolupráca na poli výchovno-vzdelávacej práce
- s obecnou knižnicou
- Metodicko- pedagogickým centrom v Prešove
Základná škola plánuje vytvorenie webovej stránky školy a následne poskytovať rodičom významné informácie o škole, o štruktúre výchovno-vzdelávacieho procesu, podujatiach, živote školy
- Priestorové a materiálno – technické podmienky školy
Školský areál je majetkom obce Janovce. Je tvorený budovou školy bez školskej kuchyne a telocvične. Nachádzajú sa tu dve triedy, počítačová miestnosť, kabinet a multifunkčné ihrisko, ktoré umožňuje rozvíjať športy.
Triedy sú vybavené dataprojektormi, interaktívnymi tabuľami a pripojeniami na wi-fi.
Učebne a ich vybavenie umožňujú plne realizovať učebné osnovy a zvolené učebné varianty.
Počas minulých školských rokov sme doplnili veľa moderných učebných pomôcok, čo umožnilo tvorivejšie a efektívnejšie vyučovanie. Vybavenie kabinetu je postačujúce, ale je potrebné pomôcky pravidelne obnovovať a vymieňať za modernejšie, mnohé z vybavenia pochádza ešte z pôvodného vybavenia školy.
Našou snahou je obnova školskej knižnice cez rôzne projekty a tak zvýšiť záujem detí o čítanie kníh a rozvíjanie ich čitateľskej gramotnosti.
Škola má slabé podmienky na vyučovanie telesnej výchovy, pretože nemáme k dispozícii telocvičňu. Na realizáciu telesnej výchovy využívame triedu, chodbu a školský dvor s ihriskom.
Školská jedáleň je súčasťou materskej školy, ktorej budova je spojená so základnou školou.
Estetický vzhľad interiéru školy a tried je zabezpečovaný výzdobou a nástenkami, o ktoré sa pravidelne starajú všetci pedagógovia školy.
- Škola ako životný priestor
Veľký význam pre úspešnosť školy má jej atmosféra. Od estetického prostredia cez harmonické medziľudské vzťahy, tradície a symboly školy až po pocit istoty a bezpečnosti. Priestory základnej školy sa v predchádzajúcich rokoch upravovali tak, aby čo najlepšie vyhovovali súčasným požiadavkám výchovno-vzdelávacieho procesu. Veľký dôraz sa pritom kládol na estetické úpravy všetkých priestorov.
Škola sa pravidelne stará aj o estetický vzhľad chodieb – bohatá výzdoba, aktualizované nástenky o aktivitách školy, o súťažiach a reprezentácii našich žiakov a diplomy našich žiakov z rôznych súťaží a podujatí. Rovnako sa stará aj o areál a okolie školy v spolupráci so zriaďovateľom školy.
- Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove vzdelávaní
Vedenie školy a jej zamestnanci kladú veľký dôraz na zabezpečenie bezpečných a zdraviu vyhovujúcich podmienok priestoroch školy. Máme vypracovaný Prevádzkový poriadok školy. Zriaďovateľ našej školy pravidelne organizuje poučenie zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v súlade so zákonom.
Je vypracovaný a pravidelne skúšaný Požiarny a evakuačný plán. Na miestach určených pracovníkom HaZZ sú umiestnené hasiace prístroje, zástupca zamestnancov pravidelne kontroluje dodržiavanie BOZP. Zamestnanci sú povinní akékoľvek porušenie BOZP hlásiť zamestnávateľovi. Škola má vykonané všetky potrebné revízie.
Pre žiakov máme vypracovaný Vnútorný školský poriadok a škola zabezpečuje poučenie žiakov o BOZP všeobecne a zvlášť pri vyučovaní TEV, PDA, PVC, VYV, špecificky pred absolvovaním plaveckého výcviku, všetkými prázdninami, školami v prírode a školskými výletmi ( podľa platnej legislatívy).
V škole a v celom areáli je zákaz fajčenia, užívania alkoholických nápojov a iných omamných látok.
II Charakteristika školského vzdelávacieho programu
Školský program je koncipovaný tak, aby na úrovni školy (ročníkov a predmetov) vytváral čo najlepšie predpoklady pre postupné osvojenia kľúčových spôsobilostí, kompetencií, ktoré stanovuje štátny vzdelávací program pre základné vzdelávanie a ktoré tvoria jeho základnú stratégiu.
Program je založený na princípe postupu od známeho k neznámemu pri nadobúdaní nových skúseností z pozorovania a prežívania aktivít a udalostí, ktoré sú spojené so životom dieťaťa a s jeho bezprostredným kultúrnym a prírodným prostredím. V tomto veku je pre deti dôležitá možnosť získať vlastnými aktivitami bohaté skúsenosti a zážitky prostredníctvom hry a učenia v skupine rovesníkov. Osobitne významné je aj poskytovanie možností rozvíjať si potrebu vyjadrovať sa a realizovať sa prostredníctvom slov, pohybov, piesní a obrazov, čo je významný základ pre rozvoj gramotnosti Základom je priateľská a rodinná klíma, ktorá podnecuje žiakov k spontánnemu a tvorivému poznávaniu, konaniu, hodnoteniu a dorozumievaniu a podporuje celostný rozvoj ich osobnosti. Program primárneho vzdelávania má pripraviť žiakov na samostatnú prácu i na prácu v skupinke, aby každý z nich získal pevný základ spoločného poznania a zároveň osobnej skúsenosti z vzájomného ohľadu, uznania a úcty.
Súčasťou cieľového programu je aj včasná korekcia prípadných znevýhodnení (zdravotných, sociálnych a učebných) a rozpoznanie, resp. podchytenie špecifických potrieb, záujmov a schopností (vrátane nadania a talentu) žiakov. Dôležité je podchytenie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, včasná depistáž, diagnostika a korekcia prípadných znevýhodnení.
- Pedagogický princíp školy
Program primárneho vzdelávania má zabezpečiť bezproblémový prechod z predškolského vzdelávania a z rodinnej starostlivosti na školské vzdelávanie prostredníctvom stimulovania poznávacej zvedavosti detí, vychádzajúcej z ich osobného poznania. Východiskom sú aktuálne skúsenosti žiaka, vedomosti a záujmy, ktoré sú rozvíjané podľa jeho reálnych možností tak, aby sa dosiahol pevný základ pre jeho budúci akademický a sociálny úspech.
Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov našej školy je umožniť žiakovi:
- získať vzdelanie podľa zákona
- získať kompetencie v oblasti komunikačných schopností a písomných spôsobilostí, využívania informačno-komunikačných technológií, komunikácie v štátnom, matematickej gramotnosti a kompetencie v oblasti prírodných vied, k celoživotnému učeniu, sociálne, občianske a kultúrne kompetencie
- ovládať primerane veku cudzí jazyk (anglický)
- získať potrebné vedomosti a zručnosti u žiakov vo všetkých predmetoch a správne ich využívať
- získať digitálnu spôsobilosť
- získať spôsobilosti smerujúce k iniciatívnosti a podnikavosti
- poskytnúť žiakom bohaté možnosti vedeného skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia tak, aby sa rozvíjala ich predstavivosť, tvorivosť a záujem skúmať svoje okolie
- podporovať kognitívne procesy a spôsobilosti žiakov kriticky a tvorivo myslieť prostredníctvom získavania vlastnej poznávacej skúsenosti a aktívnym riešením problémov
- rozvíjať kľúčové spôsobilosti u žiakov: komunikatívnosť, flexibilnosť, tvorivosť, sebahodnotenie, vyhľadávanie informácií, tímová práca, riešenie problémových úloh a konfliktov, prezentácia svojej práce, používanie matematického myslenia v praxi, rozvoj kultúrneho vnímania, sebarozvoj
- podporovať rozvoj interpersonálnych spôsobilostí, najmä otvorene vstupovať do sociálnych vzťahov, účinne spolupracovať, rozvíjať vlastnú sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ďalším ľuďom obce a k svojmu širšiemu kultúrnemu a prírodnému okoliu
- dať šancu každému žiakovi, aby sa rozvíjal podľa svojich schopností a bolo mu umožnené zažiť úspech
- vychovávať žiakov v duchu humanistických princípov
- zabezpečiť podmienky na vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami tak, aby mali rovnocenný prístup vo vzdelávaní
- podporovať talenty, osobnosť a záujmy každého žiaka
- viesť žiakov k tolerancii a k akceptovaniu iných ľudí, ich duchovno-kultúrnych hodnôt
- naučiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti, niesť zodpovednosť za svoje zdravie a aktívne ho chrániť a upevňovať
- naučiť žiakov riešiť problémy, pýtať sa, snažiť sa nájsť odpovede
- v spolupráci s rodičmi žiakov vychovávať pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí.
Pri tvorbe nášho školského programu sme mali na zreteli, aby dal šancu každému žiakovi zažiť úspech a rozvíjať kľúčové spôsobilosti. Nezabúdame v ňom ani na výchovu, pretože ju považujeme za rovnocennú zložku vzdelania. Žiakov chceme vychovávať v duchu myšlienky sv. Augustína : „ Čokoľvek robíte, robte to s láskou:“ V spolupráci s rodičmi vychovať z našich žiakov slušných, pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí.
- Zameranie školy a stupeň vzdelania
Zameranie školy vychádza z akceptácie štátneho vzdelávacieho programu, z tradícií, doterajšej orientácie školy a z požiadaviek rodičov žiakov našej školy. Ponúkame školu, ktorá svojim pôsobením napĺňa predstavy rodičov, vychováva úspešných žiakov a pre učiteľov sa stáva príjemným miestom sprostredkovania informácií. Naša škola je zameraná na poskytovanie základného vzdelania žiakom prvého stupňa, pričom ďalšou prioritou je osobnostný a sociálny rozvoj žiaka, rozvoj elementárnej spôsobilosti v anglickom jazyku, počítačová, finančná a čitateľská gramotnosť, využívanie bohatých ľudových tradícií vo vyučovaní a v mimoškolských aktivitách, všestrannejšie rozvíjanie športu a kultúry a poskytovanie rovnocenného vzdelávania žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Hlavné koncepčné zámery
- Jazyková profilácia - zachovať kontinuálnu výučbu anglického jazyka v 1. a 2. ročníku v rámci disponibilných hodín, od 3. ročníka časovou dotáciou v súlade so ŠVP. Veľkú pozornosť venovať získavaniu komunikačných a jazykových spôsobilostí (čítanie s porozumením), práci s informáciami, čitateľskej gramotnosti, schopnosti argumentovať.
- Čitateľská gramotnosť - aktívne sa zapájať do čitateľskej súťaže „ Čitateľský oriešok“, rozšíriť hodinovú dotáciu predmetu slovenský jazyk a literatúra s cieľom rozvoja čítania s porozumením, návšteva obecnej knižnice, pokračovať v každoročnej akcii „Noc v knižnici“.
- Matematická kompetencia a finančná gramotnosť - vo vzdelávacej oblasti Matematika a práca s informáciami sa zamerať na rozvoj schopnosti používať a rozvíjať matematické myslenie na riešenie rôznych problémov v každodenných situáciách. Žiakov kvalitne pripravovať na prechod na II. stupeň základnej školy.
- Počítačová gramotnosť - zapojiť žiakov do tvorby projektov s využitím IKT, využívať internet vo vyučovacom procese ako zdroj informácií. Vyučovať v odbornej počítačovej učebni, ktorú budeme postupne dopĺňať modernou technikou. Zapojiť žiakov školy do vyhlásených informatických súťaží.
- Telesná a športová zdatnosť - zamerať telesnú výchovu na funkčné a pohybové zdokonaľovanie, prispievať k upevňovaniu zdravia, zdatnosti a pohybovej aktivity. Zavedením inovačných prvkov zatraktívniť hodiny telesnej výchovy. So žiakmi sa zúčastňovať súťaží (atletika, florbal, futbal, a iné). Rozvíjať pohybové činnosti žiakov v záujmovom útvare športový krúžok, ale aj v ŠKD.
- Vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami – napriek tomu, že aktuálne sa na škole nenachádza žiadne dieťa s takýmito potrebami, považujem sa dôležité okamžite reagovať pri zistení takejto skutočnosti, zohľadniť individualizáciu vzdelávania, učebné varianty a jednotlivé poznávacie schopnosti týchto žiakov, individuálny prístup a úzka spolupráca so špeciálnym pedagógom, psychológom a rodičmi.
- Práca s rôznymi zdrojmi informácií – naučiť žiakov pracovať s informáciami, vedieť ich vyhľadať, overiť a porovnať (prezentácie, projekty) a využívať pri tom nie len učebnice, ale aj encyklopédie, internet, odborné časopisy.
- Vzdelávanie v súvislostiach – naučiť žiakov o obsahu vzdelávania premýšľať, hľadať súvislosti a to nielen v rámci jedného vzdelávacieho predmetu
- Školské akcie – pokračovať v akciách, ktoré po niekoľkoročných skúsenostiach veľmi dobre vplývajú na osobný rozvoj žiakov, vzájomnú spoluprácu, toleranciu a kladný vzťah k škole, t.j. Posedenie s dôchodcami, Katarínska diskotéka, Mikuláš, Vianočná akadémia, Fašiangový karneval, Školský ples, Noc v škole, Do školy na bicykloch, Športová olympiáda
- Posilnenie výchovnej funkcie školy – v spolupráci s rodičmi žiakov zamerať výchovu na posilnenie úcty k ľudským právam a základným slobodám, pripravovať žiakov na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti, priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami. Ctiť si kultúru národa, národný jazyk, národné hodnoty krajiny a regiónu, kde žijú (návšteva múzeí, výstav, hradov, divadelných predstavení, tvorivé dielne, Hviezdoslavov Kubín, tradície, zvyky našich predkov). Venovať pozornosť na zdravý životný štýl (Deň zdravej výživy, Didaktické hry v prírode).
Stupeň vzdelania ISCED 1
3 Profil absolventa
Absolvent 1. stupňa našej školy by mal svojím vystupovaním :
- robiť dobré meno našej škole,
- byť rovnocenným partnerom pre žiakov v plnoorganizovaných školách,
- vedieť využiť počítač na vlastné sebavzdelávanie a vyhľadávanie si informácii na internete,
- byť schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy
- byť schopný hodnotiť svoju úlohu v škole, v rodine a v spoločnosti,
- byť schopný starať sa i o svoje fyzické i psychické zdravie,
- vedieť uzatvárať kompromisy
- byť schopný vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií, osvojiť si metódy štúdia a práce s informáciami
- mať schopnosť vnímať umenie, snažiť sa porozumieť mu a chrániť umelecké diela
- byť si vedomý svojich kvalít
- bude si vážiť ľudové zvyky a tradície svojej obce,
- bude mať schopnosť presadzovať ekologické prístupy pri riešení problémov
- bude tolerantný a ohľaduplný k iným
Absolvent našej školy nadobudol a má osvojené na úrovni vlastných schopností a zručností:
- základné čitateľské, finančné, pisateľské, matematické a prírodovedné gramotnosti a zručnosti,
- základné praktické zručnosti zo vzdelávacích oblastí ŠVP a ŠkVP,
- základné, jednoduché komunikačné schopnosti v anglickom jazyku
- základné správne normy a techniky učenia sa
- základné etické postoje a hodnoty, vhodné prejavy správania, vyjadrovania sa,
- veku primeranú zodpovednosť, prispôsobivosť, tvorivosť, samostatnosť, aktivitu a pracovitosť,
- základy telesnej a športovej zdatnosti,
- základy vzťahu k umeniu, kultúre, národnému cíteniu,
4 Pedagogické stratégie
Sú to spoločné postupy na úrovni školy, uplatňované vo vyučovaní aj mimo neho, ktorými škola cielene utvára a rozvíja kľúčové kompetencie žiakov:
- Sociálne komunikačné kompetencie - vedieme žiakov k všestrannej a účinnej komunikácií
Vedieme žiakov k vhodnej komunikácií so spolužiakmi, učiteľmi, i ostatnými dospelými v škole i mimo nej. Učíme žiakov obhajovať a argumentovať vhodnou formou svoj vlastný názor a zároveň vedieť počúvať iných. K všeobecnej komunikácii s rodičmi, verejnosťou usporadúvame kultúrne podujatia (Deň starých rodičov, Deň matiek, Vianočná besiedka, Školský ples, karneval).
Podporujeme priateľské vzťahy v triedach a medzi triedami navzájom.
Otvorenosť v komunikácii sa uskutočňuje aj v spolupráci s materskou školou, teda žiakmi , ktorí sa pripravujú na vstup do školy. Pripravujeme a učíme žiakov začleniť sa do nového kolektívu v školskom obvode, v ktorom pokračujú s plnením povinnej školskej dochádzky.
Začleňujeme metódy kooperatívneho učenia a tak vedieme žiakov k spolupráci pri vyučovaní.
Vedieme žiakov k vyjadreniu vlastného názoru bez osočovania iných ľudí. Učíme základným pravidlám slušného opýtania sa na rôzne potrebné informácie od neznámeho človeka, poradiť si vo vzniknutej situácii. Dostatočne informujeme zákonných zástupcovo potrebách žiakov, ich práv a povinností.
- Matematické a prírodovedné kompetencie - podporovať žiakov k environmentálnemu mysleniu a logickému uvažovaniu
Cieľom naučiť žiakov logicky myslieť, používať základné matematické myslenie na riešenie rôznych praktických problémov v každodenných situáciách a (na rôznych úrovniach) používať matematické modely logického a priestorového myslenia.
Žiak má byť pripravený ďalej si rozvíjať schopnosť objavovať, pýtať sa a hľadať odpovede, ktoré smerujú k systematizácii jeho poznatkov. Venujeme pozornosť spracovávaním projektovej činnosti v oblasti prírodovednej a environmentálnej. Zapájame sa do zberu papiera a zdôrazňujeme dôležitosť chrániť naše lesy.
- Informačné a komunikačné kompetencie - podporujeme používanie a vyhľadávanie informácií
Učíme žiakov používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri vyučovaní a učení sa, zameriavame sa na zvládnutie základov potrebných počítačových aplikácií.
Cieľom je, aby žiak dokázal primerane veku komunikovať pomocou elektronických médií a aktívne dokázal vyhľadávať informácie na internete. Rovnako tiež, aby poznal riziká, spojené s využívaním internetu a IKT.
Na hodinách, ako súčasť vyučovacieho procesu, využívame interaktívnu tabuľu. Učíme žiakov chápať rozdiel medzi virtuálnym a reálnym svetom. Zapájame sa do internetových vedomostných súťaží.
- Kompetencie učiť sa učiť – umožniť žiakom osvojiť si stratégie učenia sa a motivovať ich k celoživotnému učeniu
Žiak má mať osvojené základy schopnosti sebareflexie pri poznávaní svojich myšlienkových postupov, má vedieť uplatňovať základy rôznych techník učenia sa a osvojovania si poznatkov, vyberať a hodnotiť získané informácie.
Počas vyučovania dávame dôraz na čítanie s porozumením, prácu s textom a vyhľadávanie informácií. Individuálnym prístupom k žiakom maximalizujeme ich šancu prežiť úspech.
Žiakov vedieme k samostatnosti pri vystupovaní a pri organizovaní vlastných podujatí.
Podporujeme tvorivosť v prezentácií vlastných vedomostí formou miniprojektov.
Vytvárame také situácie, aby radosť z učenia prežívali žiaci a bol to pre nich motivujúci zážitok k ďalšej práci.
- Kompetencia riešiť problémy – otvorenosť a úprimnosť je záruka dobrých vzťahov v tíme
Výchovno-vzdelávací proces je riadený tak, aby žiaci hľadali rôzne možnosti riešenia problému a svoje návrhy vedeli obhájiť. Žiakov motivujeme problémovými úlohami z praktického života, hľadáme spoločné riešenia. Zdokonaľujeme kompetencie vyhľadávania informácií z rôznych zdrojov, ústnych, mediálnych a počítačových, aby ich vedeli triediť na dôležité a nepodstatné, poučné a nevhodné. Otvorenosť a úprimnosť je dôležitý faktor dobre fungujúcej školy.
- Osobné, občianske a sociálne kompetencie – rozvíjať u žiakov schopnosť spolupracovať a rešpektovať prácu vlastnú i druhých ľudí
Počas vzdelávania používame skupinovú prácu žiakov, podporujeme vzájomnú pomoc pri učení žiakmi navzájom. Sociálne kompetencie rozvíjame a vyvodzujeme na praktických úlohách, konkrétne pri telesnej výchove, výletoch, a pod. Usilujeme sa o to, aby žiaci ukázali schopnosť striedať role v skupine. Žiakov vedieme k rešpektovaniu spoločne dohodnutých pravidiel správania. Priorita vedenia žiakov ja nasmerovaná ku kooperatívnej a tímovej práci, vlastnému ohodnoteniu sa.
- Kultúrne kompetencie – vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry
Využívame ponuky kultúrnych inštitúcií na vytváranie kultúrneho povedomia žiakov a to najmä na poznávanie druhov umenia a kultúrno-historického dedičstva.
V divadle, v dopravnom prostriedku, pri vstupe do miestností vyžadujeme používanie pravidiel spoločenského kontaktu, a to aj v úprave zovňajšku. Prijímame možnosť odohrania predstavení malých divadiel v škole, ako jedna z možností zúčastniť sa a zdokonaliť sa v kultúrnom správaní sa na takýchto akciách.
Uvedené aktivity budeme dopĺňať mimovyučovacími podujatiami, ktoré motivujú žiakov k pravidelnému čítaniu : Čitateľský oriešok, Noc v škole, Hviezdoslavov Kubín, Čitateľský maratón v obecnej knižnici).
5 Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami
Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je žiak, u ktorého je potrebné zabezpečiť ďalšie zdroje na podporu efektívneho vzdelávania.
Žiak so zdravotným znevýhodnením, t. j.
- žiak so zdravotným postihnutím (s mentálnym postihnutím, so sluchovým postihnutím, so zrakovým postihnutím, s telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s autizmom alebo inými vývinovými poruchami, s viacnásobným postihnutím);
- žiak chorý alebo zdravotne oslabený, žiak s vývinovými poruchami (poruchou aktivity a pozornosti, s vývinovou poruchou učenia, s oneskoreným alebo nerovnomerným psychomotorickým vývinom),
- žiak s intelektovým výkonom v hraničnom pásme
- žiak s poruchou správania
Individuálny výchovno-vzdelávací program obsahuje:
- základné informácie o žiakovi a vplyve jeho diagnózy na výchovno-vzdelávací proces;
- požiadavky na úpravu prostredia školy a triedy;
- modifikáciu učebného plánu a učebných osnov;
- aplikáciu špeciálnych vzdelávacích postupov;
- špecifické postupy hodnotenia učebných výsledkov žiaka;
- špecifiká organizácie a foriem vzdelávania;
- požiadavky na zabezpečenie kompenzačných pomôcok a špeciálnych učebných pomôcok ;
- zabezpečenie servisu odborníkov – špeciálneho pedagóga, liečebného pedagóga, psychológa, logopéda a iných.
Individuálny výchovno-vzdelávací program je súčasťou povinnej dokumentácie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, individuálne integrovaného v bežnej triede základnej školy. V priebehu školského roka môže upravovať a doplňovať podľa aktuálnych špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiaka. Individuálny výchovno-vzdelávací program podpisuje riaditeľ školy, triedny učiteľ, špeciálny pedagóg a zákonný zástupca žiaka.
Žiak zo sociálne znevýhodneného prostredia
Sociálne znevýhodnené prostredie (znevýhodnenie chudobou alebo kultúrou) definujeme ako prostredie, ktoré vzhľadom na sociálne a jazykové podmienky nedostatočne stimuluje rozvoj mentálnych, vôľových a emocionálnych vlastností jednotlivca, nepodporuje jeho efektívnu socializáciu a neposkytuje dostatok primeraných podnetov pre rozvoj osobnosti.
Špeciálne edukačné potreby dieťaťa sú požiadavky na špeciálne uspôsobenie podmienok, organizácie a realizácie výchovno-vzdelávacieho procesu tak, aby zodpovedali osobitostiam žiaka, ktorého telesný, psychický alebo sociálny vývin sa výrazne líši od štandardného vývinu.
- vytvárame atraktívne edukačné prostredie rešpektujúce sociálne, kultúrne a jazykové špecifiká detí,
- pri vytváraní školských vzdelávacích programov zohľadňujeme atraktívne edukačné prostredie rešpektujúce sociálne, kultúrne a jazykové špecifiká detí zo
sociálne znevýhodneného prostredia
- zabezpečujeme pomoc pri realizácii výletov, exkurzií, aby sa dieťa mohlo takýchto aktivít zúčastňovať
Žiak s nadaním
Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov s nadaním je dosiahnuť optimálny rozvoj ich nadania a pripraviť ich na tvorivé využitie tohto nadania v prospech spoločnosti. Okrem rozvoja výkonových charakteristík nadania sa kladie dôraz na harmonický osobnostný vývin nadaných detí a žiakov, ich emocionálne charakteristiky i sociálne vzťahy. Ak si rozvoj nadania žiaka bežnej triedy vyžaduje vytvoriť mu na vzdelávanie
špeciálne podmienky, jedná sa o žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími
potrebami, čo musí byť potvrdené odborným vyšetrením. Pre integrovaného nadaného žiaka je treba vypracovať individuálny výchovno-vzdelávací program. Za vypracovanie týchto programov je zodpovedný triedny učiteľ a pri tvorbe spolupracuje so zariadením výchovného poradenstva a prevencie. Okrem postupu do vyššieho ročníka alebo absolvovania dvoch ročníkov v priebehu jedného školského roku možno
nadaného žiaka:
- vzdelávať sa v konkrétnych predmetoch podľa učebného plánu vyšších ročníkov,
- postupovať v konkrétnych predmetoch podľa osnov vyššieho ročníka,
- vzdelávať sa v konkrétnych predmetoch v triedach vyššieho ročníka.
pre nadaných),
Pri vzdelávaní nadaných žiakov volíme také učebné stratégie, ktoré umožňujú rozvoj žiaka v prospech jeho osobnostného maxima, rozvíja jeho talent, nadanie a záujmy. Zadávame úlohy v školskej práci, zapájame do školských kôl súťaží, v prípade
úspechu reprezentuje školu vo vyšších kolách súťažiach.
6 Začlenenie prierezových tém
Prierezové témy sú začlenené do predmetov podľa svojho obsahu a uvedené sú v učebných osnovách jednotlivých predmetov. Sú to:
Osobnostný a sociálny rozvoj
Dopravná výchova - výchova k bezpečnosti v cestnej premávke
Environmentálna výchova
Mediálna výchova
Multikultúrna výchova
Ochrana života a zdravia
Tvorba projektu a prezentačné zručnosti
Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra
Finančná gramotnosť
Osobnostný a sociálny rozvoj
Cieľom je, aby žiak získaval a udržal si osobnostnú integritu, pestoval kvalitné medziľudské vzťahy, rozvíjať sociálne spôsobilosti potrebné pre osobný a sociálny život a spoluprácu. V tejto prierezovej tematike sa uplatňuje aj vzdelávanie k ľudským právam ale aj k rodinnej výchove.
Cieľom jej uplatňovania je nasmerovať žiakov k:
- porozumeniu sebe a iným,
- získavaniu pozitívneho postoja k sebe a druhým,
- zvládaniu vlastného správania,
- formovaniu dobrých medziľudských vzťahov v triede i mimo nej,
- rozvíjaniu základných zručností komunikácie a vzájomnej spolupráce,
- získaniu základných sociálnych zručnosti pre riešenie rôznych situácií,
- akceptácii rôznych typov ľudí, názorov, prístupov k riešeniu problémov,
- uplatňovaniu základných princípov zdravého životného štýlu a nerizikového správania v každodennom živote.
Spôsob realizácie prierezovej témy:
- besedy s odborníkom s CPPPaP v SNV,
- rozhovory a diskusie,
- projekty, zamerané na rozvoj osobnosti,
- multimediálna prezentácie,
- didaktické hry a aktivity.
Dopravná výchova - výchova k bezpečnosti v cestnej premávke
Učivo tematiky Dopravná výchova je povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov základných škôl. Úlohou výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke v škole je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke - ako chodcov alebo cyklistov - pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel. Realizácia učebnej činnosti sa uskutočňuje v objekte školy, na detských dopravných ihriskách alebo v bezpečných priestoroch v okolí školy.
Ciele sú zostavené v zmysle týchto kritérií :
- pochopiť funkcie dopravy ako riadeného systému vymedzeného všeobecne záväznými právnymi predpismi
- sformovať si mravné vedomie a správanie sa v zmysle morálnej a právnej zodpovednosti pri chôdzi a jazde v cestnej premávke
- uplatňovať zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, a to ako chodec, korčuliar, cyklista, cestujúci (spolujazdec) a pod.
- spôsobilosť pozorovať svoje okolie, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a aplikovať návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote
- schopnosť zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli
- schopnosť zvládnuť základné taktické prvky chôdze a jazdy v cestnej premávke
- uvedomiť si význam technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich bezpečnosť cestnej premávky.
Spôsob realizácie prierezovej témy:
- pre žiakov 1. - 4. ročníka najmä pohyb v objekte a v areáli školy, mimo školy,
- forma kurzu na detskom dopravnom ihrisku (teoretická časť 1.deň, praktická časť 2. deň),
- beseda s políciou
- riešenie slovných úloh z matematiky s tematikou dopravnej výchovy,
- didaktické hry na školskom dvore,
- využívanie učebných textov k dopravnej výchove,
- výtvarné spracovanie témy.
Environmentálna výchova
Environmentálna výchova je prierezová téma, prelína sa všetkými predmetmi, ale najmä prírodovedou, vlastivedou, pracovným vyučovaním, etickou a výtvarnou výchovou.
Prínos environmentálnej výchovy k rozvoju osobnosti žiaka:
- schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania zákonov , ktorými sa riadi život na Zemi,
- poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta,
- schopnosť pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prostrediu,
- poskytovať vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka k životnému prostrediu,
- rozvíjať spoluprácu pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni,
- pochopiť sociálne a kultúrne vplyvy, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie, vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa a výrobcu,
- vedieť hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave životného prostredia a komunikovať o nich, racionálne ich obhajovať a zdôvodňovať svoje názory a stanoviská,
- schopnosť využívať informačné a komunikačné technológie a prostriedky pri získavaní a spracúvaní informácií, ako aj prezentácii vlastnej práce.
- vnímať život ako najvyššiu hodnotu,
- pochopiť význam udržateľného rozvoja ako pozitívnej perspektívy ďalšieho vývoja ľudskej spoločnosti;
- posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu;
- podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby;
- posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k zdravému životnému štýlu a k vnímaniu estetických hodnôt prostredia;
- schopnosť vnímať a citlivo pristupovať k prírode a k prírodnému a kultúrnemu dedičstvu;
- prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania priaznivého k životnému prostrediu;
- rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť.
Tematické okruhy
1. Ochrana prírody a krajiny - les (význam lesa, funkcia lesného ekosystému, les v našom prostredí, vzájomné vzťahy v ekosystéme lesa, negatívne dôsledky odlesňovania na životné prostredie), pole (význam, zmeny krajiny vplyvom činnosti človeka, spôsoby hospodárenia na poli, okolie polí), vodné zdroje (ľudské aktivity spojené s vodným hospodárstvom, hospodárenie s vodou), ľudské sídlo, mesto, dedina, kultúrna krajina (pochopenie dôsledkov rozhodnutí a činnosti ľudí v minulosti na súčasný stav životného prostredia).
2. Zložky životného prostredia - voda (význam vody, kolobeh vody, ochrana jej čistoty, ohrozovanie vôd, pitná voda, čistenie odpadových vôd), ovzdušie (význam pre život na Zemi, čistota ovzdušia), pôda (význam pôdy pre život na Zemi, ochrana pôdy, znečisťovanie pôdy – odpadové skládky.
3. Prírodné zdroje, ich využívanie, ochrana - význam prírodných zdrojov pre človeka, využívanie prírodných zdrojov.
4. Ľudské aktivity a problémy životného prostredia - poľnohospodárstvo a životné prostredie, doprava a životné prostredie, druhy dopravy, priemysel a životné prostredie (vplyv priemyslu na prostredie), odpady a spôsoby hospodárenia s odpadmi (odpady a príroda, princípy a spôsoby hospodárenia s odpadmi, druhy odpadu, likvidácia, triedenie, recyklovanie odpadu), ochrana prírody a kultúrnych pamiatok (význam ochrany prírody a kultúrnych pamiatok), zmeny v krajine (dôsledky), dlhodobé programy zamerané na zvyšovanie ekologického vedomia ľudí (Deň Zeme, Deň životného prostredia OSN...).
5. Vzťah človeka k prostrediu - naše mesto, obec (prírodné zdroje a kultúra nášho okolia a jeho ochrana), náš životný štýl (spotreba vecí, energie, odpady, vplyv na prostredie), prostredie a zdravie (kvalita života, možnosti a spôsoby ochrany zdravia).
Aktivity školy, podporujúce environmentálnu výchovu :
- Deň Zeme – 22. apríl – aktivita zameraná na ochranu životného prostredia. Aktivita je realizovaná formou besedy, súťaží a praktických aktivít v teréne zameraných na zber odpadkov, lokalizovaním nelegálnych skládok v obci a výsadbou novej zelene.
- Úprava areálu školy – tradičné sezónne práce na úpravu okolia školy, starostlivosť o kvetinové záhony, dreviny.
- Ovocie a zelenina v našom jedálnom lístku - aktivita zameraná na zdravý životný štýl, podporovanie pohybových aktivít, pobyt na čerstvom vzduchu, konzumáciu zdravých potravín počas Noci na škole.
- Recyklácia – celoročná aktivita školy zameraná na recyklovanie odpadového materiálu, využívanie odpadového materiálu. Každoročné organizovanie zberu papiera.
- Zima v obci - zimná aktivita žiakov. Výroba kŕmidiel, prikrmovanie vtákov v areáli školy.
- beseda so žiakmi, didaktické hry, projektové spracovanie témy Zimný deň, vychádzka, vychádzky s tematikou objavovania rozmanitosti a krás prírody, multimediálne spracovanie environmentálnej témy – vytvorenie prezentácie, výtvarné a priestorové spracovanie s využitím odpadového materiálu, didaktické hry a hravé environmentálne aktivity, riešenie slovných úloh z matematiky s danou tematikou v rámci voliteľných hodín, vyučovanie v prírode – v lese, v areáli školy, využívanie edukačných serverov s tematikou ENV, pro-environmentálna výučba, informovanie a spolupráca.
Mediálna výchova
Osvojenie schopnosti kompetentného zaobchádzania s médiami je cieľom mediálnej výchovy ako prierezovej témy:
- lepšie porozumeli pravidlám fungovania mediálneho sveta a primerane veku sa v ňom orientovali
- dokázali posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné, pozitívne formujúce ich osobnostný a profesionálny rast
- dokázali si uvedomiť si negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich zodpovedným prístupom eliminovať
- vedeli tvoriť mediálne produkty.
Spôsob realizácie prierezovej témy:
- beseda s mediálne známou osobou,
- rozhovor, diskusia,
- návšteva divadla, kina,
- výtvarné spracovanie – plagát.
Multikultúrna výchova
Tradičná kultúrna rozmanitosť sa v súčasnosti prehlbuje vďaka viacerým trendom, ktoré sa často zastrešujú pojmom globalizácia. Jedným z nich je migrácia príslušníkov vzdialenejších a doposiaľ nepoznaných kultúr a subkultúr. Cieľom je výchovné a vzdelávacie pôsobenie zamerané na rozvoj poznania rozličných tradičných aj nových kultúr a subkultúr, akceptáciu kultúrnej rozmanitosti ako spoločenskej reality a rozvoj tolerancie, rešpektu a prosociálneho správania a konania vo vzťahu ku kultúrnej odlišnosti. Edukačná činnosť je zameraná na to, aby škola a školské vzdelávanie fungovali ako spravodlivé systémy, kde majú všetci žiaci rovnakú príležitosť rozvíjať svoj potenciál. Žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov, rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné a dokážu s ich príslušníkmi konštruktívne komunikovať a spolupracovať.
Hlavné ciele multikultúrnej výchovy:
- viesť žiakov k uvedomeniu si povahy vlastného sociokultúrneho prostredia a k chápaniu kultúrnej identity tohto prostredia,
- viesť žiakov k rešpektovaniu kultúrnej rozmanitosti najbližšieho okolia.
Témy multikultúrnej výchovy:
- Akceptovanie inej kultúry prijímať druhého ako jedinca s rovnakými právami, uvedomovať si, že všetky etnické skupiny a kultúry sú rovnocenné a žiadna nie je nadradená inej.
2. Rozvoj medziľudskej tolerancie - rozvíjať schopnosť spoznávať a tolerovať odlišnosti iných národnostných, etnických, náboženských, sociálnych skupín a spolupracovať s príslušníkmi odlišných sociokultúrnych skupín.
3. Spoznávanie iných kultúr a emocionálne pochopenie inej kultúry - osvojiť si znalosti a poznatky o rôznych etnických a kultúrnych skupinách žijúcich v slovenskej
4. Poznať históriu, zvyky, tradície iných kultúr
5. Schopnosť chápať vzťahy vlastnej kultúry s inými kultúrami - schopnosť vidieť ich vzájomné ovplyvňovanie sa v histórii a snaha prijať toto ovplyvňovanie ako samozrejmosť.
6. Schopnosť chápať popri výhodách aj obmedzenia vlastnej kultúry a iných kultúr -vnímať seba ako občana, ktorý sa aktívne spolupodieľa na utváraní vzťahu spoločnosti k minoritným skupinám.
7. Spolupráca s inými kultúrami- komunikovať a žiť v skupine s príslušníkmi odlišných sociokultúrnych skupín, uplatňovať svoje práva a rešpektovať práva druhých, chápať a tolerovať odlišné záujmy, názory i schopnosti druhých, uvedomovať si nezlučiteľnosť rasovej (náboženskej alebo inej) intolerancie s princípmi života v demokratickej spoločnosti.
8. Boj proti neznášanlivosti, rasizmu, xenofóbii - rozvíjať schopnosti rozpoznať prejavy rasovej neznášanlivosti a napomáhať prevencii vzniku xenofóbie, angažovať sa pri potieraní prejavov intolerancie, xenofóbie, diskriminácie, rasizmu.
9. Medziľudské vzťahy škole, vzťah medzi učiteľmi a žiakmi- uvedomovať si možné dopady svojich verbálnych i neverbálnych prejavov a pripravenosť niesť zodpovednosť za svoje správanie, rovnoprávny prístup k všetkým žiakom - pochádzajúcim z najrôznejšieho sociálneho a kultúrneho zázemia.
Spôsob realizácie prierezovej témy:
- besedy s odborníkom,
- rozhovory na triednických hodinách,
- projektové spracovanie,
- výtvarné spracovanie témy.
Ochrana života a zdravia
OŽZ sa v základných školách realizuje prostredníctvom učebných predmetov najmä prírodoveda, vlastiveda, slovenský jazyk a literatúra a didaktických hier. Ochrana života a jeho zdravia integruje postoje, vedomosti a schopnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.
Obsah učiva je predovšetkým orientovaný na zvládnutie situácií vzniknutých vplyvom priemyselných a ekologických havárií, dopravnými nehodami, živelnými pohromami a prírodnými katastrofami.
Prierezovú tému dopĺňa :
- riešenie mimoriadnych situácií - civilná ochrana
- zdravotná príprava
- pohyb a pobyt v prírode.
Spôsob realizácie prierezovej témy:
- Didaktické hry v prírode 1 raz v roku v trvaní 4 hodín. Deň pred nimi realizujeme prípravu, zameranú najmä na teoretickú časť v rozsahu 2-4 hodín podľa náročnosti plánovaných činností.
Tvorba projektu a prezentačné zručnosti
Prierezová téma spája jednotlivé kompetencie, ktoré chceme rozvíjať u žiakov - komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine, vytvoriť nejaký produkt. Obsah je zameraný na postupnosť jednotlivých krokov a metodológiu tvorby projektu, ktorú budú môcť žiaci využívať v ostatných predmetoch alebo aj v mimoškolskej činnosti pri prezentácii svojej školy. Naučia sa prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných technológií.
Spôsob realizácie prierezovej témy:
- vytvorenie multimediálnej prezentácie na danú tému,
- verejné prezentovanie projektov – rodičom, učiteľom, spolužiakom,
- výstava zhotovených projektov v priestoroch školy,
- výtvarné spracovanie tematiky – prezentácia na súťažiach, v priestoroch školy,
- tvorivé priestorové projekty v rámci prírodovedy,
- tímová práca na projekte – rozdelenie úloh, argumentovanie, prezentácia výsledkov pred publikom.
Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra
Prierezová téma je zameraná na spoznávanie okolitých krajín a regiónov a typických prejavov kultúr jednotlivých regiónov Slovenska. Edukačná činnosť je zameraná na to, aby žiaci v rámci regionálnej výchovy poznali históriu a kultúru vlastnej obce, na funkčné využívanie historických regionálnych ukážok: môj rodný kraj; kraj - kde žijem; škola a jej okolie; moja trieda; obec, v ktorej žijem; čo sa mi v našom kraji najviac páči; čím sa pýši naša obec - povesti, piesne, šport a kultúra, osobnosti, ale aj súčasnosť, napr. jej flóru a faunu - význam ochrany prírody; zvyky a tradície; ľudia v mojom okolí (aj o úcte k starším obyvateľom); pripomíname si našich predkov- vychádzať z rodinného prostredia, tradičné jedlá; rozhovory so žiakmi o minulosti ich regiónu a pod.
Základom našej kultúrnej identity, ako aj zdrojom historického vedomia, patriotizmu a vzdelanosti, poznávania kultúrnej rozmanitosti, je tradičná ľudová kultúra- kultúra, ktorú vytvorili, ktorou žili a dodnes žijú najširšie vrstvy obyvateľstva - využitie danosti regiónu, spoznávanie tradičných ľudových remesiel, ľudovoumeleckých výrobkov regiónu, tradičné jedlá, vlastná tvorba (remeslá), spoznávanie staviteľských pamiatok v regióne, obci, poznatky využiť v zobrazovaní vo výtvarnej výchove; tvorba zbierky ľudovej hudobnej kultúry, jej prezentácia (piesne, zvyky regiónu); poznávanie vyčítaniek, hádaniek, básní, ľudovej piesne, tanec ľudové kroje (hudobný, pohybový, výtvarný prejav), príslovie, porekadiel, pranostík, bájok, rozprávok: ľudových, autorských, povestí a pod.- skúmanie vlastnej kultúry, skúmať a objavovať vlastnú kultúru a spoznávať iné kultúry v oblasti ľudových tradícií.
Spôsob realizácie prierezovej témy:
- besedy s odborníkom – pracovník múzea, historik, remeselník,
- besedy so seniormi obce – pamätníci významných udalostí a dejín obce,
- tvorivé dielne s remeselníkmi– tradičné remeslá, ručné práce,
- exkurzie za pamiatkami regiónu a obce,
- návšteva regionálnych múzeí, galérií, pamiatok, pamätných izieb,
- tvorivé dielne zamerané na tradičnú ľudovú kultúru – vianočné a veľkonočné tvorivé dielne, darčeky ku Dňu matiek, starým rodičom
- výtvarné spracovanie témy,
- realizácia triedneho a školského kola speváckej súťaže v ľudovej piesni
- mimočítankové čítanie – povesti a báje o obci,
- ochutnávka jedál starých materí,
Finančná gramotnosť
Súčasná spoločnosť je označovaná ako informačná. Preto je potrebné žiakov pripravovať na vyhľadávanie správnych informácií, kritické myslenie, rozoznávanie potrebného od zbytočného, odlíšenie pravdivého od nepravdivého i efektívne využívanie informácií. Oprieť sa možno o čitateľské stratégie a o kritické myslenie, ktoré žiaka povedú k zodpovednému rozhodovaniu.
Úlohou finančnej gramotnosti žiakov je:
- identifikovať dôležité informácie,
- využívať autentické materiály reklamné letáky, inzeráty, komerčné ponuky,
- precvičovať so žiakmi čítanie s porozumením –uplatňujte rôzne metódy podporujúce čítanie s porozumením,
- spolu so žiakmi vyhľadávať varovné signály klamlivých ponúk (drobné písmo, neprehľadnosť zmluvy)
Ciele:
- poznať fungovanie jednotlivca a rodín v ekonomickej oblasti,
- pochopiť otázky bohatstva a chudoby,
- poznať hodnotu peňazí,
- poznať modely zabezpečenia jednotlivca a rodín peniazmi s uvedením príkladov extrémov,
- poznať osobné a rodinné modely zabezpečenia životných potrieb.
Témy štandardu finančnej gramotnosti realizujeme prostredníctvom konkrétnych aktivít v jednotlivých ročníkoch v rámci vyučovacích predmetov a je súčasťou tohto dokumentu.
III Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia je zameraný na tri oblasti:
1. Hodnotenie žiakov
2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov
3. Hodnotenie školy
1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce školy
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.
Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami. Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z požiadaviek zákona. Žiaci budú hodnotení v zmysle Metodického pokynu MŠ SR č.7/2009-R na hodnotenie žiakov základnej školy.
Hodnotenie žiaka:
- Pri hodnotení žiakov budeme dbať na to, aby sme ich prostredníctvom
hodnotenia nerozdeľovali na úspešných a neúspešných
- Budeme odlišovať hodnotenie učebných výsledkov od hodnotenia správania
- Pri hodnotení žiakov so ŠVP budeme prihliadať na možný vplyv zdravého
- znevýhodnenia na jeho školské výkony
Celkové hodnotenie žiaka sa vyjadruje stupňami:
- v prvom ročníku prospel(a) a neprospel(a),
- v druhom a treťom ročníku stupňami: prospel(a) s vyznamenaním prospel(a) veľmi dobre, prospel(a), neprospel(a)
Ak má žiak prospech v jednotlivých vyučovacích predmetoch klasifikovaný,
učiteľ klasifikuje piatimi stupňami: 1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 –
dostatočný, 5 – nedostatočný
Správanie žiaka je klasifikované štyrmi stupňami: 1 – veľmi dobré, 2 –
uspokojivé, 3 – menej uspokojivé, 4 – neuspokojivé
Ak nie je možné žiaka klasifikovať pre vážne objektívne príčiny, určí
riaditeľ školy na jeho klasifikáciu náhradný termín. Ak nie je možné
klasifikovať žiaka v náhradnom termíne, žiak sa neklasifikuje, opakuje ročník.
Žiacka knižka:
Žiacke knižky slúžia na hodnotenie a klasifikáciu prospechu žiakov v jednotlivých
predmetoch.
Kritériá hodnotenia:
Pri hodnotení práce žiaka musí učiteľ brať do úvahy:
- školskú prácu – pripravenosť, aktivita, prezentácia v škole
- merateľné výsledky – skúšanie ústne, písomné
- domáca príprava a jej prezentácia v škole
- hodnotenie výstupov žiaka
Metódy a formy hodnotenia:
- pozorovanie
- komunikácia
- testovanie
- skúšky
- konzultácie s učiteľmi
- konzultácie (podľa potreby) so psychológom, odborným lekárom
2 Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov
Pedagogickí pracovníci budú hodnotení na základe nasledovných kritérií:
- Hospitácie (pozorovanie)
- Osobný rozhovor
- Výsledky žiakov, ktoré získali pod jeho vedením (prospech, súťaže, didaktické
- testy)
- Vzájomné hodnotenie pedagogických zamestnancov
- Žiacke hodnotenie učiteľov (dotazník, anketa)
- Výsledky pedagógov v oblasti mimoškolskej činnosti a ďalšieho vzdelávania
3 Hodnotenie školy
Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:
- Ciele, ktoré si škola stanovila najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v
školskom vzdelávacom programe
- Posúdenie toho, ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom
programe
- Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky, oblasti, v ktorých škola
dosahuje slabšie výsledky, vrátane návrhov a opatrení
Pravidelne sleduje:
- Priebeh vzdelávania, metódy a formy práce, ktoré učitelia pri práci využívajú
- Dosiahnuté výsledky vzdelávania a celkovú úroveň výsledkov práce školy
- Podmienka a prostredie, v ktorom prebieha výchovno-vzdelávací proces
- Spokojnosť s vedením školy a s prácou učiteľov
Kritériom pre nás je:
- Kvalita dosiahnutých výsledkov
- Spokojnosť žiakov, rodičov i pedagogických zamestnancov školy
Každoročne škola vypracováva v zmysle Vyhlášky MŠ SR č. 9/2006 Správu o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy v príslušnom školskom roku. V nej je kladený dôraz na dve veci:
· konštatovanie úrovne stavu,
· zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú a prijatie opatrení
na zlepšenie.
Správa je komplexným zhodnotením práce školy v predošlom školskom roku, je prerokovaná na pedagogickej rade, schvaľovaná školskou samosprávou – Radou školy, predkladaná na schválenie zriaďovateľovi – Obce Janovce. Po vytvorení webovej stránky školy bude táto správa zverejnená aj na webe
IV Školský učebný plán
Učebný plán školského vzdelávacieho programu pre primárne vzdelávanie Základnej školy v Janovciach vychádza z rámcových učebných plánov Štátneho vzdelávacieho programu 1.stupňa základnej školy ISCED 1. V týchto plánoch sú stanovené minimálne časové dotácie. V našom učebnom pláne sme tieto dotácie rešpektovali a doplnili novými predmetmi resp. posilnili sme predmety podľa zamerania nášho vzdelávacieho programu.
Poznámky k školskému učebnému plánu:
- ANJ sa vyučuje v spojenej skupine pre 3. a 4. ročník dvakrát týždenne a raz samostatne
- NBV- rímskokatolícke náboženstvo sa vyučuje v spojených triedach, 1. a 3. r, 2. a 4. r.
- ETV sa vyučuje len na základe požiadavky rodičov (ak sa nerozhodli pre NBV)
- Pridané hodiny ŠkVP sú vyznačené pluskom a počtom hodín.
Školský učebný plán
Vzdelávacia oblasť
Vyučovací predmet
1.
ročník
2.
ročník
3.
ročník
4.
ročník
Spolu
Jazyka a
Slovenský jazyk a
literatúra
9
8+ 1
7 +1
7+1
31
komunikácia
Anglický jazyk
+1
+1
3
3
6
Matematika
a práca s
Matematika
4
4+1
4+1
4
16
informáciami
Informatika
1
1
2
Človek a
Prvouka
1+1
2
3
príroda
Prírodoveda
1
2
3
Človek a
spoločnosť
Vlastiveda
1
2
3
Človek a
hodnoty
Náboženská/
Etická výchova
1
1
1
1
4
Človek a svet
práce
Pracovné
vyučovanie
1
1
2
Umenie a
Hudobná výchova
1
1
1
1
4
kultúra
Výtvarná výchova
2
2
1
1
6
Zdravie a pohyb
Telesná a športová
výchova
2
2
2
2
8
Základ
20
20
23
25
88
Voliteľné hodiny
(disponibilné)
2
3
2
1
8
Spolu
22
23
25
26
96
- vyučovacia hodina má 45 minút
- škola si môže zvoliť vlastnú organizáciu vyučovania, napr. vyučovacie bloky
- pracovné vyučovanie možno vyučovať v dvojhodinových blokoch každý druhý týždeň
- výtvarná výchova v 3. a 4. ročníku možno vyučovať v dvojhodinových blokoch každý druhý týždeň
V Učebné osnovy
Tvoria vlastný didaktický program vzdelávania pre každý predmet. Vychádzajú zo Štátneho vzdelávacieho programu a reflektujú profil absolventa a zameranie školy.
Obsahujú:
1. Úprava časovej dotácie
2. Charakteristiku predmetu, jeho význam v obsahu vzdelávania
3. Rozvíjajúce ciele, predmetové spôsobilosti, vychádzajúce z kľúčových spôsobilostí
4. Témy, prostredníctvom ktorých rozvíjame kompetencie, obsah, prierezové témy a prepojenie s inými predmetmi
5. Požiadavky na výstup
6. Metódy a formy práce – stratégie vyučovania
7. Učebné zdroje sú zdrojom informácií pre žiakov. Sú to učebnice, odborná literatúra, odborné časopisy, náučné slovníky, materiálno-technické a didaktické prostriedky a pod.
8. Hodnotenie predmetu
Cieľový program učebnej osnovy každého predmetu tvorí prílohu k školskému vzdelávaciemu programu.
VI Záverečné poznámky
- Tento školský vzdelávací program je otvorený dokument, ktorý sa bude v priebehu školského roka dopĺňať a rozširovať, podľa potreby sa bude aktualizovať.
- Školský vzdelávací program je v plnom znení prístupný každému vyučujúcemu.
- Na tvorbe školského vzdelávacieho programu sa podieľali všetci pedagogickí zamestnanci školy.
- Povinné predmety ročníka sú stanovené podľa Štátneho vzdelávacieho programu
- Predmety doplňujúce stanovený počet hodín sú súčasťou Školského vzdelávacieho programu
- Obsah jednotlivých vyučovacích hodín každého predmetu je súčasťou časovo- tematického plánu na bežný školský rok a ročník .
- Metódy a formy práce na vyučovacej hodine sú plne v kompetencii vyučujúceho.
- ŠkVP bol prerokovaný v Rade školy.
- Školský vzdelávací program v plnom znení je k dispozícii v riaditeľni školy.
Vypracovala riaditeľka školy : Mgr. Daniela Maníková